Neutrální výměna dat, kvalitní a rychlá infrastruktura, efektivní komunikace, to je český peeringový uzel NIX.CZ
 
152.9
Gbps (Aktuální datový tok)
Denní graf (pětiminutový průměr)
Neutral Internet eXchange
 
147

SÍTÍ

245

PORTŮ

505.8

MAXIMUM (Gbps)

2582.2

KAPACITA (Gb)

 

NIX.CZ – Neutral Internet eXchange nejen České republiky

NIX.CZ, z.s.p.o. (zájmové sdružení právnických osob) je společnost sdružující české i zahraniční poskytovatele internetových služeb za účelem vzájemného propojení jejich sítí. Připojení do infrastruktury sdružení je umožněno z pěti pražských lokalit.


V současné době je sdružení největším neutrálním IXP (Internet Exchange Point) v České republice a řadí se mezi deset největších IXP v Evropě. Důsledné plánování, důmyslné technické řešení a technická podpora 24/7/365 zajišťují bezporuchový chod uzlu. Již od roku 2003 sdružení podporuje peering také pomocí protokolu IPv6.

NIX.CZ je dynamickou a otevřenou společností, která se aktivně podílí na rozvoji internetu. Valné hromady a společenská setkání představují neutrální půdu, na které se členové a zákazníci setkávají ne jako konkurenti, ale jako partneři spolurozhodující o dalším rozvoji sdružení.

Pro své členy pořádá NIX.CZ bezplatné přednášky o aktuálních tématech.

Jak se připojit do NIX.CZ

Pro připojení do NIX.CZ je třeba nejprve stát se členem, nebo zákazníkem NIX.CZ. Na to je potřeba doložit splnění formálních požadavků - vlastní autonomní systém, atd. Podrobněji viz vstupní podmínky, provozní řád a stanovy.

Nově připojené sítě
Limelight Networks Netherlands B.V.
AS: 22822
od: 28.03.2017
Cloud4com, a.s.
AS: 47110
od: 04.01.2017
Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p.
AS: 203165
od: 25.11.2016
EMPECOM, s.r.o.
AS: 202605
od: 03.11.2016
SITKOM, spol. s.r.o.
AS: 49931
od: 25.10.2016
Limelight Networks Netherlands B.V.
AS: 22822
od: 28.03.2017
Cloud4com, a.s.
AS: 47110
od: 04.01.2017
   
Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p.
AS: 203165
od: 25.11.2016
EMPECOM, s.r.o.
AS: 202605
od: 03.11.2016

FENIX

Projekt FENIX vznikl na půdě českého peeringového uzlu, sdružení NIX.CZ, v roce 2013 jako reakce na intenzivní DoS útoky, kterým v březnu tohoto roku čelila významná česká média, banky nebo operátoři. Smyslem projektu je umožnit v případě DoS útoku dostupnost internetových služeb v rámci subjektů zapojených do této aktivity.

Účast v projektu FENIX je spojená s řadou podmínek, které jsou zakotveny v pravidlech. Společnosti zapojené do tohoto projektu svým vstupem jasně ukazují, že mají zájem na zvýšení síťové bezpečnosti, a tedy i na větším bezpečí svých zákazníků.

Projekt FENIX řídí sami jeho členové. Ti jsou nezávislí na sdružení NIX.CZ a mají naprostou autonomii v tom, jak se rozhodují. Projekt je určen společnostem, které poskytují připojení významným službám a potřebují zabezpečit jejich provoz i v těch nejkritičtějších situacích.

Více o FENIXu.
AKTUALITY

25.04.2017

Aktuální číslo newsletteru sdružení NIX.CZ přináší především ohlédnutí za......
12.04.2017

Sdružení NIX.CZ, které provozuje jeden z hlavních internetových propojovacích uzlů na Slovensku (NIX.SK), poskytuje......
28.03.2017

Minulý týden se ve slovinském hlavním městě uskutečnil již 5. ročník konference zástupců peeringových......
01.03.2017

Už jen tři týdny zbývají do začátku mezinárodní konference CEE Peering Days 2017, která se letos uskuteční......
 

Film o fungování propojovacích uzlů

NIX Video

Krátký snímek vám objasní záhady fungování internetu a vysvětlí klíčovou roli internetových propojovacích uzlů. Ty díky peeringu, tedy propojováním jednotlivých autonomnoních sítí, celý internet rozvíjí. Snímek vznikl ve spolupráci s organizací EURO-IX a jeho cílem je představit klíčovou roli internetových uzlů, jako je také NIX.CZ, na chodu internetu.

Vaše IP adresa je:
107.22.30.231
připojeni jste tedy
pomocí protokolu IPv4 .
 
 

Topologie sítě

Topology NIX

V roce 2010 byl realizován záměr přestavění topologie NIX.CZ z kruhové na virtualizovanou dvojitou hvězdu. Tato změna zajišťuje vyšší stabilitu celé peeringové platformy a v neposlední řadě zjednodušila další rozvoj. Čehož NIX.CZ využil v roce 2011 plánovanou migrací z jednoho přístupového přepínače Cisco Catalyst 6509E na Cisco Nexus 7010. Díky takto upravené topologii bylo možné udělat tento přesun, tak že se týkala vždy jen jedné (právě přepojované společnosti). Tato výměna technologie umožní pokračování růstu objemu přenášených dat, který očekáváme v následujících letech. Zároveň nová topologie umožnila otevření nového připojeného bodu, který vznikl po vice než 8 letech od otevření posledního, a nachází se v datovém centru TTC Telekomunikace.


Více o topologii.
DOSTUPNÁ ROZHRANÍ
V JEDNOTLIVÝCH UZLECH

NIX1 - ČRA DC Tower
Mahlerovy sady 1, Praha 3
100GE CPAK, 10GE SFP+, 1GE SFP

NIX2 - T-Mobile THP
Vinohradská 190, Praha 3
100GE CPAK, 10GE SFP+, 1GE SFP

NIX3 - T-Mobile KCP
5.května 65, Praha 4
Single-Mode optical Fiber (SMF)

NIX4 - CE Colo
Nad Elektrárnou 1428/47, Praha 10
100GE CPAK, 10GE SFP+, 1GE SFP

NIX5 - TTC Teleport DC1
Tiskařská 10, Praha 10
100GE CPAK, 10GE SFP+, 1GE SFP

NIX6 - TTC Teleport DC2
Sazečská 10, Praha 10
Single-Mode optical Fiber (SMF)