Sdružení NIX.CZ je neutrální hardwarovou platformou pro vzájemné propojování sítí. Slouží také jako místo pro sdílení zkušeností mezi zainteresovanými společnostmi.
1996 – sedm členů podepisuje zakladatelskou listinu, následuje první valná hromada sdružení NIX.CZ
1997 – byl spuštěn první peeringový uzel, fakticky dochází k zahájení peeringu
1998 – došlo k rozhodnutí o právní formě CZ.NIC (zájmové sdružení právnických osob), byly sepsány stanovy sdružení, došlo k zápisu do registru
2000 – sdružení mělo 20 členů a dva přípojné body a využívaly se přípojky o kapacitách 2Mbit až 100Mbit
2002 – sdružení se profesionalizovalo a nastoupil první zaměstnanec, celkový provoz překročil 1Gbps
2003 – NIX.CZ implementoval protokol IPv6, vznikly dva nové přípojné body (což rozšířilo jejich počet na čtyři), NIX.CZ vstoupil do mezinárodního sdružení EURO-IX
2005 - NIX.CZ začal podporovat přípojky pomocí technologie 10GE, celkový provoz vzrostl na 10 Gbps
2006 – došlo k zahájení hostingu prvních TLD (.eu, .be, .at), provoz překročil 20 Gbps
2008 – byl zahájen provoz služby route serverů a byla překročena hranice maximálního datového toku 50 Gbps
2009 – bylo překonáno 100 Gbps celkového datového toku, uvnitř sdružení se začala připrava ke změně vnitřní topologie sítě
2010 – proběhla změna topologie z kruhové na dvojitou hvězdu
2011 – byl přeadresován peeringový segment z rozsahu /24 na /22, byla překonána hranice 200 Gbps v celkovém přenášeném provozu a došlo k otevření pátého přístupového bodu
2012 – NIX.CZ provedl testy 100 GE technologie, investoval do vlastní optické trasy (cílem bylo zajištění vyšší neutrality), v celkovém přenášeném provozu bylo překročeno 250 Gbps a byla realizována první produkční přípojka o kapacitě 100GE
2013 – sdružení uspořádalo první ročník mezinárodní konference Peering Day ve spolupráci s rakouským protějškem VIX.at a zahájilo diskusi o možnostech předcházení síťových bezpečnostních incidentů
2014 – NIX.CZ spustil bezpečnostní projekt FENIX, překonal hranice 300 Gbps v celkovém přenášeném provozu, uspořádal druhou konferenci CEE Peering Day ve Vídni ve spolupráci s vídeňským uzlem VIX.at. V létě roku 2014 zahájilo sdružení diskusi o možnostech expanze na zahraniční trhy.
2015 – Na Slovensku byl otevřen nový uzel NIX.SK, který má dva PoPy a není síťově propojený s NIX.CZ.
Zastává pozici výkonného ředitele sdružení od roku 2010. Mimo vedení celého týmu NIX.CZ je zodpovědný za hospodaření sdružení, dále má na starosti komunikaci se strategickými partnery a reprezentuje NIX.CZ na lokální a mezinárodní úrovni. Se sdružením NIX.CZ je spojen od roku 2005, nejprve z pozice člena sdružení a následně člena dozorčí rady. Ve sdružení zúročuje své bohaté zkušenosti z předchozích působení.
Adam Golecký pracuje ve sdružení NIX.CZ od roku 2008 a od roku 2011 zastává pozici technického ředitele. Adam má na starosti vedení technických specialistů, navrhuje architekturu a technickou platformu sítě. Dále komunikuje s dodavateli hardware a okruhů.
Ve sdružení NIX.CZ pracuje od roku 2009 jako technický manažer. Náplní jeho práce je plánování rozvoje, výstavba a dohled nad infrastrukturou internetového uzlu. Dále se věnuje testování nových technologií (100GE, TRILL, DFA, VPLS, RTBH, route servery) a spolupráci s organizacemi, jako je RIPE NCC či EURO-IX.
Ve sdružení NIX.CZ pracuje od roku 2017 jako technický specialista. Zajišťuje provoz a údržbu infrastruktury a technologií NIX.CZ. Stará se o správu serverů (Linux, BSD) a aplikací na nich.
David je nadaným vývojářem komunikačních a webových rozhraní NIX.CZ a je také zodpovědný za údržbu technologií a chod serverů.
Ve sdružení působí od roku 2013 na pozici Account and Communication Manager. Je zodpovědná za komunikaci se členy a zákazníky sdružení. Ester má na starosti organizaci mezinárodních akcí a reprezentaci sdružení na domácích a mezinárodních fórech a konferencích. Před nástupem do sdružení NIX.CZ působila jako Account Manager správce domény .EU, sdružení EURid.
Ludmila pracuje ve sdružení na pozici asistentky ředitele sdružení a je zodpovědná za kompletní administrativní agendu a fakturaci. Ludmila zabezpečuje vnitřní chod kanceláře a organizuje společenské akce, na kterých se NIX.CZ pravidelně potkává se svými členy a zákazníky.
Je až symbolické, že se Tapeer NIXů stal novým členem našeho týmu v roce, kdy český propojovací uzel slaví 20 let své existence. Role našeho nejmladšího kolegy není nijak okrajová. Už od útlého věku ho chceme vést k tomu, aby dohlížel na bezchybný tok dat naším uzlem a to nepřetržitě. Má se toho pravda co učit, my ale pevně věříme, že obstojí. Sympaťák je to od přírody.