Neutral Internet eXchange
Neutrální výměna dat, kvalitní a rychlá infrastruktura, efektivní komunikace, to je český peeringový uzel NIX.CZ

AKTUALITY

28.03.2017

Slovinská Lublaň hostila 5. ročník konference CEE Peering Days

Minulý týden se ve slovinském hlavním městě uskutečnil již 5. ročník konference zástupců peeringových uzlů, ISP a datacenter – CEE Peering Days 2017. Z této mezinárodní akce se pomalu ale jistě stává významná a renomovaná událost, které se již pravidelně účastní odborníci z celého světa, aby se zde podělili o své zkušenosti a domluvili se na na případné spolupráci.

Za sdružení NIX.CZ na akci vystoupil jeho ředitel Martin Semrád, který NIX.CZ představil a prezentoval jeho hlavní projekty a novinky s nimi spojené. Ve čtvrtečním programu se potom představil člen představenstva NIX.CZ a zástupce společnosti Dial Telecom Zbyněk Pospíchal. Ten se ve své prezentaci zaměřil na novou metodu obrany před DDoS útoky.

Prezentace Martina Semráda a Zbyňka Pospíchala, stejně jako další příspěvky zástupců společností NOKIA, Hurricane Electrics, EURO-IX nebo CZ.NIC, budou v blízké době k dispozici na internetové adrese www.peeringday.eu. Na odborném serveru Root.cz potom zájemci najdou obsáhlou reportáž včetně fotografií.

01.03.2017

Konference CEE Peering Days 2017 se blíží, registrujte se včas

Už jen tři týdny zbývají do začátku mezinárodní konference CEE Peering Days 2017, která se letos uskuteční ve slovinské Lublani. Na programu setkání zástupců peeringových uzlů, ISP nebo zaměstnanců datacenter budou již tradičně připraveny jak zajímavé přednášky, tak workshopy organizace RIPE NCC. Nedílnou součástí akce bude také prostor pro networking a bilaterální meetingy. Pořadateli již pátého ročníku této zavedené konference jsou peeringové uzly NIX.CZ, VIX (Rakousko) a BIX (Maďarsko).

„Program konference je již téměř kompletní. Skladbu letošních příspěvků, stejně jako přihlašovací formulář a další informace, najdou zájemci na adrese www.peeringdays.eu. Volných míst pomalu ubývá, tudíž kdo se dosud nepřihlásil a má zájem poslechnout si vystoupení například zástupců společností Nokia, Hurricane Electrics, PeeringDB nebo CZ.NIC, ať tak učiní co nejdříve,“ upozorňuje Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.

24.02.2017

Vedení mezinárodní Federace propojovacích uzlů posílil Ondřej Filip ze sdružení NIX.CZ

Zástupce českého neutrálního propojovacího uzlu NIX.CZ v evropském sdružení EURO-IX Ondřej Filip byl za tuto organizaci jmenován do představenstva mezinárodní Federace propojovacích uzlů (The Internet Exchange Federation). Ta sdružuje společnosti zastupující internetové propojovací uzly (IXP) z Asie a Pacifiku (APIX), Evropy (EURO-IX), Latinské Ameriky a Pacifiku (LAC-IX) a Afriky (AF-IX). Každou ze čtyř uvedených organizací reprezentují vždy dva zástupci. Za organizaci EURO-IX jsou to tedy Švéd Kurtis Lindqvist a Ondřej Filip z České republiky.

„Federace propojovacích uzlů má působit jako platforma pro sdílení zkušeností z oblastí spojených s internetovým propojováním. Rád bych jako člen jeho nejužšího vedení přispětl k budování otevřené a spolupracující komunity propojovacích uzlů na celém světě a tím pomohl k rozvoji v této internetové oblasti,“ dodává Ondřej Filip, zástupce organizace EURO-IX.

 

30.01.2017

Sdružení NIX.CZ se ohradilo proti projednávané novele zákona o Vojenském zpravodajství

Zástupci tří významných profesních internetových organizací dnes poslali otevřený dopis předsedovi vlády České republiky, v němž ho upozorňují na nedostatky, které přináší novela zákona o vojenském zpravodajství. Ta byla dnes projednávána na půdě poslanecké sněmovny.

V otevřeném dopise, pod nimž je podepsaný Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ, Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC a Zdeněk Zajíček z ICT Unie se mimo jiné píse: "Jako naprosto nesystémové a nedomyšlené ze strany tvůrců zákona je, že novela míří pouze na provozovatele sítí elektronických komunikací. Tím jsou vyloučeny z obrany subjekty, které služeb operátorů nevyužívají, ale z hlediska kybernetického provozu jsou velmi významné. Může jít o významné poskytovatele obsahu (např. Seznam.cz, Google) nebo o mnohé nadnárodní subjekty, které mají vlastní spoje do peeringových center a do zahraničí, mj. i banky. Například nedávný krátký výpadek služeb společnosti Google jasně ukázal, jak je česká společnost na službách těchto poskytovatelů obsahu závislá. Z tohoto pohledu se jeví vymezení povinných subjektů jako účelové, nejasné, nelogické a nesystémové." Kompletní znění dokumentu je k dispozici zde.

04.01.2017

Vyšel novoroční Newsletter NIX.CZ

V tomto vydání newsletteru NIX.CZ se ohlížíme především za oslavami výročí sdružení, které si v loňském roce připomenulo 20 let svého působení na peeringové scéně. V listopadu jsme zorganizovali výroční konferenci, na níž vystoupila řada významných hostů jak z České republiky, tak ze zahraničí. Aktuální vydání také přináší zmínku o novém rekordu v přenosu dat naším uzlem. Vše nejlepší v novém roce 2017!

02.01.2017

Sdružení NIX.CZ snižuje ceny za využívání 10GE a 100GE přípojek

Na začátku roku představilo sdružení NIX.CZ, neutrální internetový propojovací uzel, nový ceník. Aktuální změny se týkají měsíčních poplatků za využívání 10GE a 100GE přípojek. V prvním případě je nyní cena měsíčního připojení 15 tisíc korun (dosud 16 tisíc korun). Zájemci o využití 100GE připojení budou od začátku ledna platit 55 tisíc korun měsíčně (dosud 85 tisíc). Sdružení NIX.CZ mění svůj ceník po dvou letech.

„100GE technologie se stává stále více dostupnější. Tento fakt potvrzuje poptávka po této technologii, kterou jsme v loňském roce zaznamenali. Cenu za 100GE připojení je aktuálně snížili prakticky o třetinu. Doufáme, že tímto krokem pomůžeme k jejímu širšímu využívání,“ uvedl Martin Semrád, ředitel propojovacímu uzlu NIX.CZ.

V případě slovenského internetového propojovacího uzlu NIX.SK zůstávají ceny beze změny.