Neutral Internet eXchange
Neutrální výměna dat, kvalitní a rychlá infrastruktura, efektivní komunikace, to je český peeringový uzel NIX.CZ

AKTUALITY

24.01.2022

Sdružení NIX.CZ navázalo spolupráci s Žilinskou univerzitou

Největší neutrální propojovací uzel pro Českou republiku NIX.CZ, který také provozuje slovenský peeringový uzel NIX.SK, navázal spolupráci s Fakultou řízení a informatiky Žilinské univerzity. Tato fakulta, jako jedna z mála na Slovensku, učí své studenty aplikované síťové technologie, tedy připravuje budoucí inženýry pro síťařské profese. Prvním krokem užší spolupráce obou institucí bylo předání nevyužitých switchů Nexus 7010. Tato zařízení věnovali zástupci NIX.CZ žilinským pedagogům pro potřeby praktické výuky. 

„V rámci výuky kladou kolegové z Fakulty řízení a informatiky Žilinské univerzity velký důraz na propojení síťařské teorie s praxí, díky čemuž mají studenti možnost osahat si síťové prvky a práci s nimi už v rámci svého vysokoškolského studia. Tento přístup je nám velice blízký a sympatický, a proto jsme se rozhodli podpořit výuku budoucích síťových administrátorů věnováním switchů Nexus 7010,“ uvedl Marian Rychtecký, technický ředitel sdružení NIX.CZ. 

„Tímto by samozřejmě naše spolupráce neměla skončit. Do budoucna počítáme s tím, že bychom připravili společné projekty týkající se vzdělávání budoucích síťařů pro jejich lepší uplatnění v praxi. Spolupráce s akademickým prostředím byla vždy pro naše sdružení důležité,“ doplnil Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ. 

Fakulta řízení a informatiky Žilinské univerzity je moderní vysokoškolský ústav s více než třicetiletou tradicí. Na prvním a druhém stupni vysokoškolského studia se aktuálně vzdělává téměř 1600 studentů, kteří navštěvují dvanáct akreditovaných studijních programů. Fakulta řízení a informatiky nabízí špičkové vzdělání a výzkum v oblasti informatiky, managementu, informačních a síťových technologií na jednom místě.

NIX.CZ sdružuje již více než 25 let české i zahraniční poskytovatele internetových služeb, a to za účelem vzájemného propojení jejich sítí. Český neutrální propojovací uzel poskytuje své služby kromě sedmi pražských lokalit také ve Vídni a v Bratislavě, ve slovenské metropoli se jedná o vlastní peeringový uzel NIX.SK.

10.01.2022

Vyšel nový newsletter NIX.CZ

Nové vydání newsletteru přináší vzpomínku na 25. výročí založení českého neutrálního uzlu NIX.CZ, přání Janu Gruntorádovi, jednomu ze zakladatelů sdružení, k přijetí do internetové síně slávy, informaci o znovuzvolení Ondřeje Filipa, předsedy představenstva NIX.CZ, do vedení mezinárodní organizace EURO-IX nebo pozvánku na dubnové Peering Days, které se mají tentokrát uskutečnit v řeckých Athénách.

30.08.2021

Sdružení NIX.CZ slaví čtvrt století, své peeringové služby nabízí v Praze, Bratislavě a Vídni

Český neutrální propojovací uzel NIX.CZ, který patří k největším peeringovým uzlům v Evropě, si dnes připomíná 25 let od svého založení. Před čtvrtstoletím stály u jeho zrodu společnosti CESNET, CZECH ON LINE, Datac, GTS Czech Com, Internet CZ, Podnik výpočetní techniky, IBM Česká republika a SPT TELECOM. Aktuálně má NIX.CZ 65 členů a propojuje 199 sítí, a to nejen v České republice, ale také na Slovensku (Bratislava) a v Rakousku (Vídeň).

"Vznik sdružení NIX.CZ je spojen se zrušením státního monopolu na podnikání v elektronických komunikacích. Také díky otevření trhu začali podnikat první poskytovatelé internetového připojení, kteří záhy zjistili, že pro rozvoj podnikání by bylo dobré, aby zde byl neutrální subjekt umožňující propojování jejich sítí a výměnu dat. Tak vznikl NIX.CZ, aktuálně jeden z největších propojovacích uzlů na starém kontinentě," uvedl Adam Golecký, ředitel NIX.CZ, jenž působí ve sdružení již více než 13 let.

Sdružení NIX.CZ stojí za celou řadou projektů, jejichž smyslem je rozvíjet odvětví, které tvoří základ digitální ekonomiky v moderním světě. Mezi nejznámější a nejvýraznější patří bezpečnostní projekt FENIX nebo v loňském roce představený nástroj Bird Spy. Pro specialisty věnující se sítím a provozovatele datových center spolupořádá NIX.CZ každý rok mezinárodní konferenci Peering Days a také komunitní setkání prezentující se pod názvem CSNOG.

01.07.2021

Sdružení NIX.CZ opět zlevňuje a zrychluje přípojky

Na červnovém setkání členů sdružení NIX.CZ představil Ondřej Filip, předseda představenstva českého neutrálního propojovacího uzlu, nový ceník a změny s ním spojené.

„Změny, které platí od začátku července, se týkají zavedení nových přípojek o rychlostech 25GE a 400GE. Společnosti využívající přípojky o rychlostech 10GE a 40GE si budou za moct za stejných podmínek 2,5 krát navýšit kapacitu, a to na 25GE a 100GE. Uživatelům 100GE přípojek se snižuje cena o 21 procent. Nový ceník bude platit od 1. července,“ přibližuje Ondřej Filip.


„Tyto změny nám umožnila výměna přepínačů, která proběhla v prvním pololetí tohoto roku. Ta se týkala především slovenského a vídeňského přípojného bodu a současně páteřních přepínačů umístěných v Praze. Díky této výměně je možné začít nabízet přípojky o rychlosti 25GE až 400GE, přičemž 400GE bude za cenu 85 tisíc korun,“ doplňuje Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ, které provozuje své peeringové služby v Bratislavě, Praze a Vídni.

14.06.2021

Organizátoři síťařského setkání CSNOG 2021 vyhlašují Call for Abstracts

Pořadatelé čtvrtého ročníku komunitního setkání správců českých a slovenských sítí CSNOG 2021 dnes vyhlásili Call for Abstracts. Zájemci o vystoupení mohou své abstrakty přihlašovat do 31. srpna, a to na webu akce. Programová komise v čele s novým předsedou, kterým byl zvolen Ondřej Caletka, uvítá příspěvky zaměřené na správu sítí, infrastrukturu nebo bezpečnost. Organizátory akce CSNOG 2021 jsou sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

Více informací je k dispozici v tiskové zprávě na webu komunitního setkání CSNOG 2021.