Neutral Internet eXchange
Neutrální výměna dat, kvalitní a rychlá infrastruktura, efektivní komunikace, to je český peeringový uzel NIX.CZ

AKTUALITY

12.10.2016

Nové maximum má hodnotu 480 Gbps

Nové maximum v přenosu dat je 480 Gbps, běžný provoz vzrostl ve středu až o 7 procent

Také včerejší fotbalový zápas mezi našimi hráči a Ázerbájdžánem pomohl sdružení NIX.CZ, neutrálnímu propojovacímu uzlu pro Českou republiku, k rekordu v přenosu internetových dat svým uzlem.

Aktuální maximální hodnota je 480 Gbps. Výše datových toků, které mohou zájemci sledovat na stránkách NIX.CZ, vrostly v úterý oproti předchzímu týdnu o 7 procent. Obecně platí, že v podzimních měsících internetové přenosy rostou více, uvedl Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.

04.10.2016

Vyšel Newsletter NIX.CZ, přečtěte si, co nového přinesly poslední tři měsíce

V aktuálním vydání newsletteru NIX.CZ přinášíme ohlédnutí za jubilejním výročím našeho sdružení, ohlížíme se za setkáním s kolegy z rwandského peeringového uzlu RINEX či připomínáme naši účast na nedávném Evropském peeringovém fóru v Sofii. Nejčerstvější novinkou jsou potom dvě loga našeho maskota, kterého jsme vám představili minule.

26.09.2016

Registrace na konferenci CEE Peering Days 2017 byla otevřena

Na stránkách mezinárodní konference CEE Peering Days je již nyní možné se přihlásit na pátý ročník akce, které se pravidelně účastní zástupci propojovacích uzlů, internetových servis providerů a datacenter z celého světa. CEE Peering Days se příští rok uskuteční 22. a 23. března ve slovinské Lublani. Pořadateli akce jsou sdružení NIX.CZ a vídeňský propojovací uzel VIX.at. Program akce bude na stránkách www.peeringdays.eu zveřejňován postupně.

07.09.2016

Týdenní stáž absolvovali v NIX.CZ pracovníci peeringového uzlu ze středoafrické Rwandy

Český peeringový uzel NIX.CZ hostil předminulý týden zaměstnance rwandského národního propojovacího uzlu RINEX.

"V rámci tohoto setkání jsme našim hostům prezentovali dvacetileté zkušenosti, které máme s provozem propojovacího uzlu, a ukázali jim naše technické zázemí. Mimo to jsme také využili nabídku sdružení CZ.NIC, jehož zaměstnanci pomohli kolegům z Rwandy s konfigurací routovacího démona BIRD," uvedl Martin Semrád, ředitel NIX.CZ. "Spoluprací s organizací RINEX navazujeme na naše aktivity v Černé Hoře. V obou uvedených případech je naším cílem pomoci s rozvojem peeringových služeb a předat dál zkušenosti s provozem neutrálního peeringového uzlu."

Rozhovor s výkonným ředitelem organizace RICTA Ghislainem Nkeramugaba najdete na serveru Root.cz.

30.08.2016

Sdružení NIX.CZ slaví významné jubileum, historie výměny internetových dat v České republice se začala psát před 20 lety

Praha, 30. srpna 2016 - Sdružení NIX.CZ, jeden z největších internetových propojovacích uzlů (IXP) na světě, dnes slaví významné výročí - 20 let od svého založení. U zrodu této významné internetové organizace stály 30. srpna 1996 společnosti CESNET, CZECH ON LINE, Datac, GTS Czech Com, Internet CZ, PVT a IBM Česká republika. Sdružení NIX.CZ má aktuálně 68 členů a propojuje 141 sítí v České republice a 36 na Slovensku, a to jak lokálních, tak mezinárodních. Cílem sdružení je nejen propojovat internetové sítě, ale také působit jako platforma pro výměnu informací a zkušeností.
 

"Krátce před vznikem našeho sdružení proběhla deregulace tuzemského telekomunikačního trhu. Na jeho základě potom začaly vznikal první společnosti poskytující připojení k internetu (ISP). Tyto organizace potřebovaly vytvořit systém, díky němuž by se mohly propojit a vyměňovat si data lokálně zde v České republice. Z této potřeby vznikl neutrální propojovací uzel NIX.CZ," říká Martin Semrád, který působí šestým rokem jako ředitel NIX.CZ. "Vznik českého neutrálního propojovacího uzlu přinesl snížení nákladů za zahraniční konektivitu na straně operátorů a zároveň zvýšení kvality českého internetu v podobě kratších síťových cest a odezev."

Založit neutrální propojovací uzel namísto komerčního subjektu se ukázalo jako správná cesta. Důkazem je  uplynulých 20 let, v kterých NIX.CZ nejen že stále rostl a rozvíjel se, ale také spustil řadu úspěšných projektů. Mezi ně patří například bezpečnostní projekt FENIX nebo propojovací uzel NIX.SK. Pro specialisty na propojování a problematiku datových center pořádá NIX.CZ ve spolupráci s VIX.at od roku 2013 konferenci CEE Peering Days. Dvacetileté zkušenosti přivedly pracovníky českého propojovacího uzlu do Černé Hory, kde v loňském roce pomohli založit první neutrální propojovací uzel v této středomořské zemi. Další zemí, která projevila zájem o tuzemské know-how, je středoafrická Rwanda.

"Uvědomujeme si, že nám zde chybí ještě několik důležitých globálních sítí, které bychom v budoucnu rádi přivedli do Čech i na Slovensko. Dobře také víme, že se v oblasti internetového propojování můžeme stále rozvíjet a růst. Záleží ale na jednotlivých provozovatelích internetových sítí a na jejich ochotě se propojovat a spolupracovat. Čím více subjektů bude sdílet tuto filozofii, tím lépe se například budeme umět do budoucna bránit třeba aktuálním hrozbám z oblasti síťové bezpečnosti," uzavírá Martin Semrád.

12.07.2016

Český propojovací uzel NIX.CZ pomáhá s rozvojem Internetu v Černé Hoře

Praha/Podgorica, 12. července 2016 - Zaměstnanci sdružení NIX.CZ, českého neutrálního propojovacího uzlu, spolupracují v tomto roce s kolegy z Černohorské Univerzity, která provozuje MIXP (Montenegro Internet Exchange Point), na rozvoji a zahájení komerčního provozu nezávislého propojovacího uzlu v této středomořské republice. Cílem černohorského národního propojovacího uzlu je přispět k rozvoji Internetu v Černé Hoře, zlepšení kvality internetového připojení a snížení jeho ceny.

V rámci projektu Danube Peering podpořeného fondem START Evropské komise se čeští internetoví odborníci zaměřují především na zprovoznění technické infrastruktury a posílení operačních kapacit.

"Rád bych poděkoval kolegům z NIX.CZ za spolupráci, při které se nám podařilo vybudovat a spustit první samostatný internetový propojovací uzel v Černé Hoře, který v současné době sdružuje sedm sítí. Věřím, že naše partnerství bude pokračovat, a že budeme moci i nadále sdílet zkušenosti, informace a v budoucnu také internetová data," řekl Božo Krstajić, předseda představenstva MIXP.

Oproti například českému propojovacímu NIX.CZ se počet připojených sítí může zdát malý, je však třeba si uvědomit, že počet obyvatel i počet internetových uživatelů je několikanásobně nižší. V Černé Hoře aktuálně využívá Internet přibližně 380 tisíc obyvatel.

„Jsme rádi, že můžeme kolegům z Černé Hory předat naše zkušenosti, které jsme získali za 20 let provozu neutrálního propojovacího uzlu. Těší nás také zájem o naše projekty, konkrétně o bezpečnostní projekt FENIX. Díky této příležitosti se můžeme podílet na spolupráci, která ve svém důsledku pomáhá nejen k rozšíření Internetu, ale zároveň také rozvoji ekonomiky,“ říká Martin Semrád, výkonný ředitel sdružení NIX.CZ.

Společně se sdružením NIX.CZ podpořilo rozvoj Internetu v Černé Hoře i sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, a to prostřednictvím projektu routovacího démona BIRD, který MIXP využívá k propojování jednotlivých sítí na svých route serverech.

„Podle průzkumu asociace EURO-IX používají český software BIRD dvě třetiny všech internetových propojovacích uzlů prakticky na celém světě. Těší nás, že se pro něj rozhodli i kolegové z Černé Hory,“ dodává Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.