Neutral Internet eXchange
Neutrální výměna dat, kvalitní a rychlá infrastruktura, efektivní komunikace, to je český peeringový uzel NIX.CZ

AKTUALITY

12.07.2016

Český propojovací uzel NIX.CZ pomáhá s rozvojem Internetu v Černé Hoře

Praha/Podgorica, 12. července 2016 - Zaměstnanci sdružení NIX.CZ, českého neutrálního propojovacího uzlu, spolupracují v tomto roce s kolegy z Černohorské Univerzity, která provozuje MIXP (Montenegro Internet Exchange Point), na rozvoji a zahájení komerčního provozu nezávislého propojovacího uzlu v této středomořské republice. Cílem černohorského národního propojovacího uzlu je přispět k rozvoji Internetu v Černé Hoře, zlepšení kvality internetového připojení a snížení jeho ceny.

V rámci projektu Danube Peering podpořeného fondem START Evropské komise se čeští internetoví odborníci zaměřují především na zprovoznění technické infrastruktury a posílení operačních kapacit.

"Rád bych poděkoval kolegům z NIX.CZ za spolupráci, při které se nám podařilo vybudovat a spustit první samostatný internetový propojovací uzel v Černé Hoře, který v současné době sdružuje sedm sítí. Věřím, že naše partnerství bude pokračovat, a že budeme moci i nadále sdílet zkušenosti, informace a v budoucnu také internetová data," řekl Božo Krstajić, předseda představenstva MIXP.

Oproti například českému propojovacímu NIX.CZ se počet připojených sítí může zdát malý, je však třeba si uvědomit, že počet obyvatel i počet internetových uživatelů je několikanásobně nižší. V Černé Hoře aktuálně využívá Internet přibližně 380 tisíc obyvatel.

„Jsme rádi, že můžeme kolegům z Černé Hory předat naše zkušenosti, které jsme získali za 20 let provozu neutrálního propojovacího uzlu. Těší nás také zájem o naše projekty, konkrétně o bezpečnostní projekt FENIX. Díky této příležitosti se můžeme podílet na spolupráci, která ve svém důsledku pomáhá nejen k rozšíření Internetu, ale zároveň také rozvoji ekonomiky,“ říká Martin Semrád, výkonný ředitel sdružení NIX.CZ.

Společně se sdružením NIX.CZ podpořilo rozvoj Internetu v Černé Hoře i sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, a to prostřednictvím projektu routovacího démona BIRD, který MIXP využívá k propojování jednotlivých sítí na svých route serverech.

„Podle průzkumu asociace EURO-IX používají český software BIRD dvě třetiny všech internetových propojovacích uzlů prakticky na celém světě. Těší nás, že se pro něj rozhodli i kolegové z Černé Hory,“ dodává Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

11.07.2016

Vyšel nový Newsletter NIX.CZ

V dalším vydání našeho newsletteru najdete, jak přenosy z nedávných mistrovství v hokeji a fotbale aktivovaly grafy s přenášenými daty. Dále vás seznámíme, jak pokračuje spolupráce s kolegy z Černé Hory, ohlédneme se za vystoupeními na nedávné konferenci Internet a Technologie a jako třešničku na dortu vám představíme našeho nového kolegu, díky němuž nám nemizí úsměv z tváří.

06.05.2016

Společnost O2 Czech Republic posiluje svoji kapacitu v NIX.CZ, hlavním důvodem je blížící se MS v hokeji

Nadcházející sportovní události tohoto roku stojí za rozhodnutím společnosti O2 Czech Republic zdvojnásobit své kapacity v národním propojovacím uzlu NIX.CZ. Přední český poskytovatel internetového připojení očekává v souvislosti s květnovým mistrovstvím světa v hokeji větší zájem o online přenosy, s nimiž souvisí nárůst objemu přenášených 

„V souvislosti s blížícími se sportovními událostmi jako jsou mistrovství světa v hokeji a následné fotbalové EURO je velice pravděpodobné, že díky online přenosům především zápasů našich reprezentantů vzroste zájem o online přenosy a tedy i o zvýšení datových toků. V této souvislosti jsme pro všechny naše členy a zákazníky připravili speciální akci, díky níž budou mít možnost za zvýhodněných podmínek navýšit kapacitu připojení do našeho uzlu. Smyslem tohoto kroku je podpořit uživatelský zážitek českých fanoušků, který nebude omezen kapacitou na páteřních linkách,“ uvedl Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.

05.04.2016

Vyšel nový Newsletter NIX.CZ

V tomto vydání najdete na úvodní stránce informace věnované nedávné konferenci CEE Peering Days, která se letos konala již po čtvrté. Dále jsme se zaměřili na připomenutí výročí uzlu NIX.SK; ten v uplynulých dnech oslavil první rok. Významnou informací je také nový rekord v přenosu dat naším uzlem. A na závěr se zmiňme o shrnutí událostí dalšího roku, jimž proletěl bezpečnostní projekt FENIX.

01.04.2016

4. konferenci CEE Peering Days hostila Budapešť

30. a 31. března se již po čtvrté sešli zástupci ISP, IXP a provozovatelů datových center z celého světa, aby se podělili o své zkušenosti s tématy spojenými s propojováním. Sdružení NIX.CZ na budapešťské konferenci CEE Peering Days představilo novinky spojenými jak s českým peeringovým uzlem, tak s projekty NIX.SK nebo FENIX. Prezentaci Martina Semráda, ředitele NIX.CZ, stejně jako příspěvky dalších přednášejících, jsou k dispozici na internetové adrese www.peeringday.eu.

Letošní ročník CEE Peering Days byl podpořen rovněž Evropskou komisí, a to prostřednictvím programu START určeného na spolupráci v oblasti Podunají. Čtvrtých CEE Peering Days se letos zúčastnilo téměř 200 odborníků, z nichž celá řada přijela ze zemí Podunajského regionu; vedle Čechů, Slováků, Rakušanů a domácích Maďarů se o své zkušenosti podělili také zástupci z Bulharska, Slovinska, Srbska či Černé Hory.

30.03.2016

Před rokem představil NIX.CZ novinky v projektu NIX.SK

Dnes začal v Budapešti čtvrtý ročník konference CEE Peering Days. Na předešlé akci, která se konala téměř před rokem v Bratislavě, oznámil Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ, novinky spojené s projektem NIX.SK. Tento peeringový uzel má za sebou první rok. Pojďme si tedy připomenout události a úspěchy, které za posledních 12 měsíců NIX.SK potkaly.

A začněme u připojených sítí. Aktuálně je do projektu NIX.SK zapojeno 32 sítí, přičemž mezi poslední registrované subjekty patří Slovanet, Serbia Broadband, LightStorm Communications, UPC Česká republika, Seznam.cz nebo Delta OnLine. Jejich kompletní přehled je k dispozici na stránkách projektu NIX.SK.

Druhé zastavení má jméno síťová bezpečnost. Pro sdružení NIX.CZ, provozovatele projektu NIX.SK, je síťová bezpečnost jasnou prioritou. Mezi hlavní aktivity, jež se v souvislosti s NIX.SK v loňském roce udály, patří uzavření memoranda se slovenských národním bezpečnostním týmem CSIRT.SK. S tímto partnerstvím je také spojeno uspořádáni několika pracovních skupin, jichž se zúčastnili zástupci slovenských operátorů napříč celým spektrem. Za zmínku také stojí zájem těchto subjektů zapojit se do bezpečnostního projektu FENIX.

Důležitou zprávou bylo také připojení prvního veřejného kořenového serveru. Prostřednictvím slovenského peeringového uzlu NIX.SK je od října loňského roku dostupný první veřejný root server. J-Root globálně provozuje americká společnost Verisign a jeho hlavní výhodou je přímé umístění do peeringového centra, kde poskytuje služby všem připojeným sítím.

Závěrem se zmiňme o přenosu dat tímto uzlem. Graf na stránkách www.nix.sk uvádí jako maximální hodnotu 6,7 Gbps. Ačkoliv se nejedná o nijak závratný údaj, toto číslo stále roste.

Projekt NIX.SK vstoupil do svého druhého roku. Věřme, že naváže na úspěšný start a že si v roce 2016 povede ještě lépe.