Neutral Internet eXchange
Neutrální výměna dat, kvalitní a rychlá infrastruktura, efektivní komunikace, to je český peeringový uzel NIX.CZ

AKTUALITY

11.12.2018

Registrace na Peering Days 2019 otevřena

Na webu www.peeringdays.eu je nyní možné se registrovat na sedmý ročník mezinárodní konference Peering Days. Ta se uskuteční 12. a 13. března příštího roku v chorvatském Záhřebu. Pořadatelem konference jsou opět neutrální peeringové uzly NIX.CZ, BIX.hu a VIX.at.

Dvoudenní konference bude i tentokrát určena návštěvníkům z celého světa, kteří se budou moci podělit o novinky spojené s peeringem, datovými centry nebo síťovou bezpečností. Součástí akce budou vedle hlavního programu také workshopy vedené kolegy z organizace RIPE NCC, prostor samozřejmě dostanou i bilaterální meetingy.

12.11.2018

Do vedení organizace EURO-IX byl znovu zvolen Ondřej Filip z NIX.CZ

Předseda představenstva českého propojovacího uzlu NIX.CZ Ondřej Filip byl minulý týden znovu zvolen do vedení sdružení propojovacích center European Internet Exchange Association (EURO-IX). Mandát Ondřeje Filipa v této významné organizace potrvá dva roky.

Posláním organizace EURO-IX je podpořit vývoj, posilování a zdokonalování takzvané Internet Exchange Point (IXP) komunity. Ta zahrnuje spolupráci jednotlivých peeringových uzlů především v Evropě a spočívá ve sjednocování technických standardů používaných uzly při společných postupech například v oblasti statistického vyhodnocování a informačních aktivit.

06.09.2018

Do uzlu NIX.CZ je nyní možné se připojit i ze strašnického datacentra společnosti CETIN

Sdružení NIX.CZ, neutrální propojovací uzel pro Českou republiku, zprovoznilo svoji novou optickou trasu. Ta spojuje datacentra Českých radiokomunikací v Žižkovské věži a T-Mobile na Vinohradské třídě. Díky tomuto propojení vznikl třetí pasivní bod (další má NIX.CZ v datacentrech TTC DC2 v Malešicích a KCP v Nuslích).

„Díky novému pasivnímu bodu v datacentru Nagano se budou moci zákazníci tohoto datacentra snáze připojit do NIX.CZ. Propoj v této lokalitě bude možný jen opticky,“ dodává ředitel NIX.CZ Adam Golecký.

09.07.2018

Vyšlo další číslo Newsletteru NIX.CZ

Nové rekordy, personální změny nebo první komunitní setkání československých síťových správců CSNOG – to jsou témata, která najdete v našem dalším newsletteru. V posledních třech měsících jsme se zúčastnili řady akcí, na kterým jsme se s řadou z vás potkali. Byla to příjemná setkání a my se těšíme na ta další, která budou následovat. Přejeme vám příjemné léto a brzy na viděnou.

19.06.2018

Organizátoři prvního setkání československých síťařů CSNOG zveřejnili prezentace a videa

Organizátoři prvního československého setkání správců sítí CSNOG (Czech and Slovak Network Operators Group) dnes na webových stránkách akce zveřejnili prezentace a jejich videozáznamy. V sekci Programme jsou k dispozici vystoupení všech účastníků, mezi nimiž byli také zástupci organizací CESNET, ČTÚ, CZ.NIC, Facebook, ISC, NIX.CZ nebo RIPE NCC.

„Jsme rádi, že jsme mohli být na začátku něčeho výjimečného, tedy akce, na níž se sejde komunita síťových správců a IT odborníků a diskutuje, prezentuje a vyměňuje si zkušenosti. Setkání síťových správců nejen z Čech a Slovenska se povedlo a troufám si říci, že do budoucna máme na čem stavět. Za sdružení NIX.CZ mohu potvrdit, že se CSNOGu budeme věnovat stejně jako naší tradiční konferenci Peering Days. Takovéto komunitní akce mají velký smysl a jedním z našich cílů je podporovat je a aktivně se na nich podílet,“ uvedl Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ.

Cílem této dvoudenní akce, která se konala 11. a 12. června v Brně, bylo především umožnit vzájemnou výměnu zkušeností, diskuzi nad aktuálními tématy a sdílení řešení vedoucích k rozvoji internetových sítí v České a Slovenské republice.

Na organizaci prvního ročníku se podíly sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, a NIX.CZ, neutrální propojovací uzel pro Českou republiku a Slovensko.

23.05.2018

Program setkání síťových specialistů CSNOG je kompletní, registrujte se včas

Systém doménových jmen, internetové propojování na úrovni propojovacích uzlů, nové nástroje v síťové bezpečnosti nebo telekomunikacích, nejen tato témata jsou na programu prvního komunitního setkání československých správců sítí CSNOG (Czech and Slovak Network Operators Group), které se uskuteční 11. a 12. června v Brně. Kompletní program včetně registračního formuláře a dalších informací je k dispozici na webu akce.

Na úvod prvního dne setkání vystoupí Richard Sheehan ze společnosti Facebook, jehož příspěvek bude věnovaný aktivnímu monitorování sítě nejen pomocí standardních nástrojů, ale také díky zkušebnímu provozu. Dále vystoupí Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, který představí rozdíly mezi novou větví směrovacího démona BIRD 2.0.x a větví 1.6.x. Účastníci se mohou těšit také na diskuzi nad výhodami a rezervami nástrojů IRR a RPKI, které vyvíjí RIPE NCC a které zajišťují bezpečnost směřování. V odpolední části setkání bude prezentovat například technický ředitel sdružení CZ.NIC Zdeněk Brůna, technický ředitel NIX.CZ Petr Jiran nebo zástupci Českého telekomunikačního úřadu, Equinixu a skHosting.eu.

Druhý den prvního československého CSNOGu otevře Tomáš Košňar ze sdružení CESNET, který se zamyslí nad možnými limity architektury připojení pro kritické služby. Karel Tomala z Českého telekomunikačního úřadu seznámí publikum s nově budovanou měřící infrastrukturou, která v současné době vzniká pro účely kontroly a ověřování vybraných parametrů datových služeb elektronických komunikací poskytovaných koncovým účastníkům v mobilních a pevných sítích. Viktor Kustein a Jan Horák ze společnosti Gransy upozorní na rizika možnosti zneužití domén, přičemž svou přednášku doplní statistikami týkajících se českého a slovenského prostředí. V odpolední čísti programu se mimo jiných představí také Ondřej Surý z ISC nebo Pavel Šnajdr z vpsFree.cz.

Bližší informace o programu jsou na webu csnog.eu. Zde je k dispozici i registrační formulář. Vstupné na akci je 40 Euro.

Mediálním partnerem komunitního setkání CSNOG je server Root.cz.