Neutral Internet eXchange
Neutrální výměna dat, kvalitní a rychlá infrastruktura, efektivní komunikace, to je český peeringový uzel NIX.CZ

AKTUALITY

01.07.2021

Sdružení NIX.CZ opět zlevňuje a zrychluje přípojky

Na červnovém setkání členů sdružení NIX.CZ představil Ondřej Filip, předseda představenstva českého neutrálního propojovacího uzlu, nový ceník a změny s ním spojené.

„Změny, které platí od začátku července, se týkají zavedení nových přípojek o rychlostech 25GE a 400GE. Společnosti využívající přípojky o rychlostech 10GE a 40GE si budou za moct za stejných podmínek 2,5 krát navýšit kapacitu, a to na 25GE a 100GE. Uživatelům 100GE přípojek se snižuje cena o 21 procent. Nový ceník bude platit od 1. července,“ přibližuje Ondřej Filip.


„Tyto změny nám umožnila výměna přepínačů, která proběhla v prvním pololetí tohoto roku. Ta se týkala především slovenského a vídeňského přípojného bodu a současně páteřních přepínačů umístěných v Praze. Díky této výměně je možné začít nabízet přípojky o rychlosti 25GE až 400GE, přičemž 400GE bude za cenu 85 tisíc korun,“ doplňuje Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ, které provozuje své peeringové služby v Bratislavě, Praze a Vídni.

14.06.2021

Organizátoři síťařského setkání CSNOG 2021 vyhlašují Call for Abstracts

Pořadatelé čtvrtého ročníku komunitního setkání správců českých a slovenských sítí CSNOG 2021 dnes vyhlásili Call for Abstracts. Zájemci o vystoupení mohou své abstrakty přihlašovat do 31. srpna, a to na webu akce. Programová komise v čele s novým předsedou, kterým byl zvolen Ondřej Caletka, uvítá příspěvky zaměřené na správu sítí, infrastrukturu nebo bezpečnost. Organizátory akce CSNOG 2021 jsou sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

Více informací je k dispozici v tiskové zprávě na webu komunitního setkání CSNOG 2021.

17.05.2021

Komunitní setkání správců českých a slovenských sítí CSNOG 2021 proběhne 13. a 14. října

Čtvrtý ročník komunitního setkání správců sítí z České republiky a Slovenska (CSNOG 2021) se letos uskuteční 13. a 14. října a nyní je plánován jako on-line. Posláním akce, které se tradičně účastní síťoví specialisté z celého světa, je umožnit sdílení zkušenosti a praktických řešení, která mohou zvýšit kvalitu českých a slovenských sítí, a podělit se o názory na aktuální síťařská témata. Další informace budou organizátoři postupně zveřejňovat na komunitních webových stránkách a na sociálních sítích Facebook, Twitter a LinkedIN.

Programy minulých ročníků byly složené mimo jiné z témat týkajících se internetového propojování na úrovni propojovacích uzlů, nových nástrojů v síťové bezpečnosti nebo telekomunikacích či systému doménových jmen. Jednotlivé prezentace a jejich videozáznamy jsou k dispozici na webových stránkách setkání CSNOG 2018, CSNOG 2019 a CSNOG 2020.

Hlavními pořadateli komunitního setkání CSNOG 2021 jsou sdružení CZ.NIC, NIX.CZ a CESNET.

19.04.2021

Vyšel nový newsletter NIX.CZ

Nové vydání newsletteru českého neutrálního propojovacího uzlu NIX.CZ přináší informace věnované prvnímu připojení prostřednictvím technologie 400GE. Další zprávy potom souvisí s technologickými změnami v NIX.SK a expanzí do vídeňského datacentra. V aktuálním newsletteru také vzpomínáme na dlouholetého člena představenstva sdružení Jaroslava Střeštíka a upozorňujeme na to, že tradiční Peering Days se uskuteční až v roce 2022.

08.04.2021

První společnost připojená pomocí 400GE technologie

Společnost O2 oznámila, že se do uzlu NIX.CZ připojila za pomocí technologií 400GE. Tato přípojka je realizována pomocí dvou 400GE portů.

"Velice si vážíme toho, že jsme mohli společně s O2 tuto technologii jako první v České republice úspěšně otestovat a následně i nasadit. Věříme, že v blízké době přibudou další internetové společnosti, pro které bude tato technologie přínosem," uvedl Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ.